2 milyona yakın araç sahibine egzoz muayenesi için son uyarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmay...           • İkinci el araçlarda yeni dönem başlıyor Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) tarife ...           • Açıklanamayan uzun telefon görüşmeleri boşanma nedeni Sürekli telefonla konuşan kadın, kendisine hakaret eden kocasıyla eşit kusurlu bulundu. Hi...           • Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürdü Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürd&u...           • Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilecek Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilec...           • Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Son d...           • Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, ehliyet ve pasaport içi...           • Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Microsoft'tan yapılan aç...           • Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir İşçiye zorla is...           • Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Dün sosyal medyada muhtar maaşları...           

2019-2020 İlçe Av Komisyonu Toplantısı Kaymakam Cengiz ÜNSAL Başkanlığında, Yapıldı.

 2019-2020 AV YILI

GEREDE   İLÇESİ AV  KOMİSYON KARARI

 

            Karar Tarihi : 07 /01/2018-06

Karar No:     : 1

 

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun  3 üncü maddesi gereğince Kaymakam Cengiz ÜNSAL Başkanlığında Uzm. J. IV. Kad. Çvş. Serdar ERDOĞAN, Gerede M.P. Şefi Yasin UDUN Esentepe Orman İşletme Şefi. Fatih AYTEKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet KAVUNCU, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Yasin DİLMAN , Avcılar Dernek Başkanı Kemalettin YAKIŞIKLI’ dan teşekkül ettirilen İlçe Av Komisyonu 07/01/2019 tarihinde ilçe toplantı salonunda saat 11:30’da toplanarak 2019-2020 av yılı için Merkez Av Komisyonuna sunulmak üzere aşağıdaki hususlar karara bağlanmıştır.

 

1-KOMİSYONCA AVLANMASINA İZİN VERİLEN AV HAYVANLARI VE AVLANMA SÜRELERİ:

Kanunu’nun 4. maddesi gereğince belirlenen listede yer alan av hayvanlarının avlanma süreleri bölgemizin yaşam koşulları ve av hayvanlarının biyolojileri dikkate alınarak aşağıda belirtilmiştir.

a)I Grup Avlanabilen Kuşlardan; Bıldırcın ve Üveyik avının:

  17/08/ 2019 Cumartesi günü başlayıp, 17/11/ 2019 Pazar günü sona ermesi,

 

b) II Grup Avlanabilen Kuşlardan; Kum Kekliği ,Kınalı Keklik ve çil keklik avının:

  ilçemizde yasaklanmasına,

 

c) III Grup Avlanabilen Kuşlardan Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga, ve çulluk avının

12/10/ 2019 Cumartesi günü başlayıp, 01/03/ 2020 Pazar günü sona ermesi,

 

d) IV Grup Avlanabilen Kuşlardan, alakarga, küçük karga, ekin kargası, leşkargası, karabatak ve saksağan avının;

  17/08/ 2019 Cumartesi günü başlayıp,  01/03/2020 Pazar günü sona ermesi,

 

  e) I Grup Memeli Av Hayvanlardan, yaban tavşanı, ada tavşanı, tilki ve kaya sansarı avının;

  12/10/ 2019 Cumartesi günü başlayıp, 05/01/ 2020 Pazar günü sona ermesi,

 

  f) II Grup Memeli Av Hayvanlardan yaban domuzu ve çakal avının;

            17/08/ 2019 Cumartesi günü başlayıp, 01/03/ 2020 Pazar günü sona ermesi,

 

 

g) Yukarıda yazılı av hayvanlarının avının belirtilen tarihler arasında Çarşamba , Cumartesi ve Pazar günlerinde ve resmi tatil günlerinde (İdari tatil de dahil) yapılabilmesini,

 

 

2-KOMİSYONCA AVINA İZİN VERİLEN AV HAYVANLARININ AVLANMA LİMİTLERİ

 

Avına izin verilen av hayvanlarının, avcı başına bir av günü için en fazla;

 

 

 

 

 

 

 

KUŞLAR 

Avlanma Limiti

Bıldırcın

0

Üveyik

0

Karatavuk, öter ardıç, sakarca

3’er

Tahtalı

4

Kaya güvercini

6

Çulluk

0

Saksağan

15

Sakarmeke

4

Karabatak

2

Alakarga, suçulluğu (bekasin)

1’er

Kınalı keklik ve kum kekliği

0

Çil keklik, bu av sezonunda sadece Ağrı, Aksaray, Ankara, Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Erzurum, Giresun, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale,  Malatya, Sivas, Tokat, Muş, Bayburt, Kırşehir, Eskişehir, Afyonkarahisar,  Çankırı, Tunceli, Van ve Yozgat illerinde avlanacaktır.  (NOT: Yukarıda belirtilen illere ilave çil keklik avı yaptırmak isteyecek iller ile bu illerden bu av dönemi çil keklik avı yaptırmayacak iller, 3. maddede belirtecektir.)

 

Yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka, kaşıkgaga ve çıkrıkçın (Toplam 6 avlanma limiti içinde sadece 1 tanesi kılkuyruk olabilir)

Toplamda 6

Küçük karga, ekinkargası ve leşkargası

Toplam 15

Serçe ve kızıl sırtlı örümcek kuşu (Atmaca yakalamak amacıyla, atmacacılık sertifikası sahibi kişiler tekrar doğaya canlı olarak bırakmak kaydıyla yakalayabilir.)

Yılda Toplam 6

MEMELİLER

Avlanma Limiti

Yabani tavşan

1

Ada tavşanı

2

Yaban domuzu (Sürek,bek ve yürüyüş avında avcı başına)

5

Kaya Sansarı

2

Çakal

1

Tilki

2

 

 

(Bu bölümde avına izin verilmesi teklif edilen av hayvanlarının avlanma miktarları belirtilecektir)

         3- KOMİSYONCA KORUMA ALTINA ALINAN AV HAYVANLARI:

a- Gerede Bölgesinde Kene vakaları meydana gelmekte olup bu sebepten dolayı Gerede ilçesinde bulunan tüm avlaklarda  Kınalı keklik , bıldırcın ,üveyik, toplum sağlığı gözetildiğinden kene vakalarının önüne geçmek için avlanması yasaklanarak kota verilmemesine ,

b- sakarca kazı (yaban kazı), yaban ördekleri (yeşilbaş, bozördek, macar ördeği, kılkuyruk ördek, Yaban ördeği, çulluk ve su çulluğu (bekasin) avı üreme yerleri olduğundan ve bu bölgedeki nesillerinin devamı için avlanılmaları yasaklanarak bu hayvanlar koruma altına alınmıştır. 

 

4-2018-2019 AV DÖNEMİNDE KOMİSYONCA KORUMA ALTINA ALINAN AV HAYVANLARINDAN AVLATILMASI TALEP EDİLEN TÜRLER:

 

Koruma altına alınan av hayvanlarından avlatılması talep edilen tür bulunmamaktadır.

 

5- KOMİSYONCA YASAKLANAN AVLANMA ESAS VE USULLERİ:

 

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunun 6 ıncı maddesinde yasaklanan avlanma usul ve şekilleri ile avlanmanın yasaklanması. Sürek avında avcı sayısının 5 kişiden fazla olmaması, Akarsularda ve kapalı göletlerde Kişi başı en fazla iki adet olta olacak ve olta uçlarında tekli iğne bulundurulacak.

 

6- KOMİSYONCA YASAKLANAN AVLANMA ARAÇ VE GEREÇLERİ:

a-Avlaklarda ve vasıtalarda 4.5 Volt pil gücünden fazla aydınlatma kaynaklarının bulunması

b-Araçlarda kılıfından çıkarılmış vaziyette  açıkta tüfek bulundurulması

c-Her türlü kapan. Tekli olta hariç, ilmek, ağ. ökse, alaca kafes ve tuzakların her ne şekilde olursa olsun avlaklarda ve vasıtalarda bulundurulması

d- Gerede bölgesindeki akarsular dere yataklarında ve kapalı göletlerde toplam iki olta ve tekli iğne olta haricinde diğer malzemelerle (serpme ve benzeri ilaç zehir tırıvırı ve dinamit gibi ) malzemelerle avlanmanın yasaklanması,

 

          7- MÜCADELE MAKSATLI AVLANMA ESAS VE USULLERİ

Ürünleri korumak için tarla. bağ ve bahçelerinde arı kovanlarının bulunduğu yerde ve ormanda çalıştıkları için çadır ve barınaklarında kendilerini korumak amacıyla avlanmada kullanılan yivli ve ya yivsiz tüfekleri üzerinde bulunduracak olanlar 24.10.2005 tarih ve 25976 sayılı resmi gazete’de yayımlanan ‘Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarının Korunması ve Zararlılarıyla Mücadele usul ve Esasları hakkında Yönetmelik ‘in 57. Maddesi hükmü gereği İl Şube Müdürlüklerinden ‘koruma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi’  almak  zorundadır. Ancak bu kişiler yanlarında tek kurşun yada şevrotin fişeği dışında fişek bulunduramazlar.

 

GEREDE İLÇESİ GENEL VE DEVLET AVLAKLAR

 

1)      Gerede Salur Devlet Avlağı (30.689,00 Ha.) 

Sınırları:

Batısı : Sövenlik tepeden başlar . Kirazlık alanından 1784 numaralı tepeden tereli tepesinden gökçal tepesi karatuzla tepesi çatalkaya tepesinden geçer. Kuşkayası tepeden bakacak tepesi Kozoluk tepesi Gökdağ tepesinden sivri tepeyi takip eder. Dedenin kaş tepesinden Domuzlar tepede biter.

Kuzeyi :Erenler tepesinden halaçlar yaylasına oradan markuşa çayını takiben çakmaklık deresi birleşim yerine gelinerek çakmaklık deresi takip edilir. Oradan demirli tepesine kadar devam edilir. Doğusu :Erenler tepesi, Dede tepeden korucuğun düzünden kuzeye doğru tem otoyolunu takip ederek devam eder.

Güneyi  :Bolu il sınırını takip ederek Kızıkkaya tepesi ve Aluçalan tepesinde sona erer.

 

 

 

 

2)      Gerede Aktaş Devlet Avlağı 23.837,14 ha.

Sınırları:

Batısı: Anadolu TEM Otoyolunun Demir Tepedeki il sınırını kesen noktadan Gerede-Karabük yol ayrımına kadar yolu takip eder.

Kuzeyi :Gerede-Karabük yol ayrımından Karabük yolundaki Örencik köyü yol ayrımına kadardır.

Doğusu: Karabük yolundaki Örencik köyü yol ayrımından Örencik, Çalışlar, Beşkonak, Çukurca, Hasanlar, Çalaman, Zeyneller ve Kazanları köy yollarını takip eder. Oradan Bolu-Ankara D-100 karayolunu takip ederek Alaçam Tepesi ile Selviçam sırtı arasındaki yolu takip ederek Muratfakılar yaylasına gelinir.

Güneyi :Muratfakılar yaylasından Dedeoluk deresi takip edilerek Kuzpınar düzüne çıkılır . Buradan yapı deresi takip edilerek E 89 oto yola ulaşılır.

 

3)      Gerede Esentepe Genel Avlağı (33.836,93 ha.)

 

Sınırları:

Batısı :Kındıra yerleşim yeri akarlık deresinden başlar, dereyi takip ederek hasanallar mahallesi karamanlar mahallesinden kapanderesine geçilir. Kapanderesinden ilerlenerek eğrikiraz deresi ile kalapınar deresi ayrımına gelinir. Döngel tepesi ile kanlıdere ve taşdamı sırtından Bolu Ankara otoyolunda biter.

Kuzeyi :Yerenisdideğirmeni mevkiindeki Mengen-Gerede ilçe sınırından başlayarak Karabayır sırtındaki Bolu-Karabük il sınırına kadar Mengen-Gerede ilçe sınırını takip eder.

Doğusu  :Karabayır sırtından başlayarak Bolu Karabük yolunakadar il sınırını takip eder.

Güneyi:Bolu-Karabük yolunu kesen il sınırından başlayarak Gerede Anadolu TEM otoyolu kavşağına ordan Yeniçağa Anadolu TEM otoyolu kavşağına gelinir.

 

4)      Gerede Haşat Devlet Avlağı (40.927,72 ha.)

Sınırları:

Batısı:Anadolu TEM otoyolunun çamaşırlık deresini kesen Bolu-Ankara il sınırından Yapı deresine kadar otoyolu oradan Celal Acar Örnek Avlağı sınırını sonra Bolu-Ankara D-100 karayolunu takip ederek Kazanlar köyüne gelinir. Kazanlar köyünden Zeyneller, Çalamn, Hasanlar, Çukurca, Beşkonak, Çalışlar, Örencik, köy yollarından Bolu-Karabük yoluna gelinir.

Kuzeyi : Bolu-Karabük yolunda Örencik köyü yol sapağından başlayarak Karabük il sınırına kadar yolu takip eder.

Doğusu: Bolu-Karabük yolunu kesen il sınırından başlayarak Bolu-Karabük, Bolu-Çankırı ve Bolu-Ankara il sınırlarını takip ederek Demirciler köyü güneyine gelinir.

Güneyi:Demirciler köyü güneyinden başlayarak il sınırını takip edip çamaşırlık deresinden Anadolu TEM otoyoluna ulaşılır.

 

8-İLÇE  AV KOMİSYONUNCA AVLANMANIN YASAKLANDIĞI SAHALAR

 

8.1- Av hayvanlarının tabii ortamlarında korunarak çoğalmalarını temin etmek maksadıyla avlanmanın yasaklandığı genel ve devlet avlaklar:

 

            Yoktur

 

      8.2- Genel Müdürlük oluru ile yaban hayvanı yerleştirilmesi için ava yasaklanması gereken saha:

             Yoktur

 

 

İş Bu İlçe Av Komisyon Kararı Oy Birliğiyle Kabul Edilmiştir.  07/01/2019

 

                                                              İLÇE AV KOMİSYONU

 

 

Cengiz ÜNSAL

Başkan

Kaymakam

 

Uzm.J. IV. Kad. Çvş. Serdar ERDOĞAN

Üye                                                                  İlçe Jandarma Komutanlığı

Yasin UDUN

Üye

Gerede M.P. Şefi

Fatih AYTEKİN

Üye

  Esentepe Orm. İşletme Şefi.

 

 

 

 

 

Mehmet KAVUNCU

Üye

Şube Müdürü

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

 

    Yasin DİLMAN

Üye

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü

(Ziraat Mühendisi)

  Kemalettin YAKIŞIKLI

Üye

   Avcılık ve Atıcılık Der.

 

 

 

 

 

Haber tarihi: 10/01/2019
Haber Okunma: 39260
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: Sahte Fatura Ödeme Merkezlerine Dikkat! Paranız Boşa Gidebilir
Sonraki: Vatandaşa Kötü Haber! Aç-Kapa Cezaları Zamlandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal