2 milyona yakın araç sahibine egzoz muayenesi için son uyarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmay...           • İkinci el araçlarda yeni dönem başlıyor Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) tarife ...           • Açıklanamayan uzun telefon görüşmeleri boşanma nedeni Sürekli telefonla konuşan kadın, kendisine hakaret eden kocasıyla eşit kusurlu bulundu. Hi...           • Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürdü Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürd&u...           • Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilecek Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilec...           • Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Son d...           • Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, ehliyet ve pasaport içi...           • Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Microsoft'tan yapılan aç...           • Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir İşçiye zorla is...           • Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Dün sosyal medyada muhtar maaşları...           

1/ BİR GÜNLÜK - Anı Roman Boyunduruk ( Yunus Güldemir )

1/ BİR GÜNLÜK

Yazar: Anı Roman Boyunduruk ( Yunus Güldemir ) |  Tarih:25 / 4 / 2012


1/   BİR GÜNLÜK

Yıl, Bin dokuz yüz doksan dört, Kasım’ın Yirmi altısı  oldu. İki gündür bizim yaylaya alabildiğine kar yağıyor. Televizyon haberlerine göre; Bolu Dağı yokuşu ve Ankara-İstanbul yolunun Şair Dertli kesimi ulaşıma kapanmak üzereymiş.

            Bu hafta sonu, köyümüzün ormana yakın kesiminde kurulmuş mütevazı evimizde bayram havası esiyor; çünkü, Ankara’ da hem okuyup hem de bir otelde çalışan oğlum eşi ile birlikte bizi ziyarete geldiler. Odunumuz, kömürümüz, kilerimizde de yeterli yiyeceğimiz var; sobamız yanıyor, oturma odasına ılık bir bahar havası hâkim. Herkes bir şeyle meşgul; kimi eli işi yapıyor, kimi yemek hazırlıyor, kimisi de televizyondaki hafta sonu programlarını izliyor. Bense, içimde çöreklenmiş yalnızlık duygusunu yenmeye çalışıyorum. Geçen haziran ayında yazdığım “Yalnızlık” adındaki şiirim aklıma geldi. Şiir defterimi açtım bu şiiri bir kere daha okudum. Köşeme çekilerek günlük tuttuğum deftere bu şiiri bir daha bu yazımla birlikte yazıyorum;

Yalnızlık

 “Kaderim”

Düşünen, duyan insana.

İnsanlar içinde, insanlardan uzakta;

Kendi kendine konuşmak…

Sesleri dinlemek, iç âleminde;

Dış âlemi ara-sıra…

Yalnızlık;

Ayrılıkta kavuşmayı özlem;

Çıkmaz sokaklarda

İkilem!..

Kendi kendinin sesi;

Ruhların esinlerdeki nefesi…

Düşünmek, duymak, okumak, yazmak…

Yalnızın sermayesi.

Yalnızlık;

Çile, Yaratana Mektuplar,

Suç ve Ceza,

Denizden Çalınan Ülke,

Çıkmaz,

Benim Dünyam,

Naturdam’ ın Kamburu,

Pollyanna,

Gazap Üzümleri, Ateşten Gömlek,

Sokaktaki Adam,  Sizin İçin,

Bir Yağmur Başladı, Dostlar Başına,

Garipler Sokağı, Üç Duvarlı Dünya,

İnce Memet, Yanık Hava,

Taş Çatlasa, Vazgeçemediğim…

Yalnızlık;

Raflarda,

Sadece adlarını okuduğumuz

Kitaplarda.

Yalnızlık;

İçteki okyanus, içteki uzay;

Gizlilerdeki bir âlem;

Cinlerin oynadığı deli,

Çilem…

Yalnızlık;

Leonardo Da Vinci,

Monolisa;

Michelangelo, Zeus;

Sefiller Viktor Hugo,

Van Gogh, Ernst Heming way,

Kılimanjero;

Any Rayd, Biz İnsanlar, Robinson,

Doktor Jivago, Motzart Amedeus

Yalnızlık;

Çıkmazlarda ağlamak,

Beklemek, sabır…

Ölümü, ölümsüzlüğü,

İçindeki ölmeyen dostu aramak.

Yalnızlık;

Kaval, ney, mey sesi;

Davul, zurna…

Bitmeyen şarkı, bir içli türkü…

Gönüllerdeki yalnızlar;

Mevlânâ, Yunus…

Yalnızlık Allah’a mahsus.

 

            Yıllar önce kafamda tasarladığım bir çok şiir, hikâye yazma çalışmaları yaptım. Yine yıllar önce düşündüğüm, bir türkü sürekli yazmayı beceremediğim “günlük yazma” yı yine denedim, yine beceremeyip vazgeçtim; belki tembellikten, belki de yazdıklarımın bir işe yaramayacağı endişesinden, bir şeyler yazmayı istemiyorum; ama yazmaktan da vazgeçemiyorum. Geçenlerde, çok önceleri düşünüp plânladığım gibi, kısa hikâyelerle Almanya’ da öğretmenlik yaptığım yıllarda yaşadığım anılarımı yazmak istedim; düşündüm bu kısa hikâyeler birleşmeli, roman denen uzun hikâye olmalı dedim. Bir kitap hâline geldiğinde çoğaltılıp satılmasa da, içimdeki yalnızlık duygusunu yenmek gayesiyle bu romanı yazmaya bu akşam karar verdim.

            Öyle bir roman yazmalıyım ki , içinde uzun uzun tasvirler bulunmasın, okuyanı sıkmasın, okuyan bir daha okumak istesin, hiç okumayan isimden anlasın romanımın tümünü. Kısaca gerçek bir roman yazmak istiyorum. Bakalım becerebilecek miyim?

            Şimdiye kadar yazdıklarımın bir ikisi hariç yurt dışı maceramla ilgili değil. Maceramla diyorum; çünkü benim için yaşanmış hayat bir maceradır sadece. Öyle demezler mi; “Anlat bakalım hayat maceranı!..” Biraz basit ve argo da olsa macera dedim. Yine benim için, yaşanan hayat bir şiir, bir nesirdir, yazılacak yazılan, anlatılan; gelecek de; daha yaşanmayan bir şiir, bir nesirdir, bir bilinmeyen maceradır yaşayacak olana.

            Ben bir yazıyı yazarken, önce başlığını, sonra anafikrini daha sonra da giriş ve sonuç bölümünü düşünürüm. Bu benim için hayâli bir yazma plânıdır, daha sonra bölümlerini yazar, yazdıklarımı bir yere bırakarak dinlendirir, yanlışlarını düzeltir, başkalarına okuyarak görüşlerini alırım.

            Romanımın adını “Boyunduruk Parası” koydum. Anafikrini Nürnberg adlı şiirimde ifade ettim; giriş bölümüne de Almanya’dan geri döndüğüm yıllarda yazdığım “Sürgün” adlı hikâyemle başlamak istiyorum.

            Bu gün Yirmi altı Kasım Bin dokuz yüz doksan dört, Cumartesi; bu günlük şimdiye kadar günü gününe yazabildiğim bir iki günlükten bir tanesi. Dediğim gibi alabildiğine kar yağıyor bizim yaylaya; fakirlerin zenginlerin üstüne. Saat gece yarısına doğru ilerliyor. Daha yaşanmayan maceralar başlamak üzere; yaşanmayan şiirler, yaşanmayan nesirler... Ne derseniz deyin; bu yaşanmış yaşanmamış hayatın ta kendisidir, bence…

                        Ibrıcak Köyü 26 Kasım 1994 saat 22:21

 

 

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu yazıya yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Hasan GÜLDEMİR 14/05/2017

Sevgili Dostum,şiirini ve yazını zevkle okudum.Şiirin çok güzel.Ayrıca yazacağın roman için başarılar dilerim.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal